2014

GRIN ZIN (nr 2) czasopismo kulturalne

Drugi numer pisma stworzonego przez studentów, absolwentów i wykładowców Instytutu Sztuk Wizualnych w Zielonej Górze, tym razem w całości poświęcony komiksowi.

http://issuu.com/philresch/docs/grinzin_nr2_singlepage

2013

NIECODZIENNIK MKK

wyd. Pro Libris i stowarzyszenie Forum Art
Zielona Góra 2013,
160 stron

"Już sam tytuł - Niecodziennik - odwraca kota ogonem i pokazuje, że każdego dnia zdarzają się nam przedziwne sytuacje. Przypomina, że te małe, często niewiele znaczące chwile z życia, niosą ze sobą duży ładunek emocji i doświadczeń. Zarazem lektura ta uświadamia czytelnikowi, że chyba jednak nie ma problemów z głową, skoro inni też miewają podobne myśli."

Paweł Timofiejuk.

"Martyna nie uprawia kolorowych widoczków, przecina przestrzeń sarkazmem w dobrej kresce, zarzuconej chmurką. Sztuka nie jest dla odurzonych. Sztuka powinna odurzać."

Ewa Minge

Album to podsumowanie prowadzonego przez ponad dwa lata nietypowego dziennika autorki. Można w nim obejrzeć blisko 150 ilustracji, opowiadających o codziennych sytuacjach współczesnych młodych ludzi. Prace, związki, rozmowy. Kolejne ilustracje ciągle powstają na bieżąco, obejrzeć je można na blogu s i na facebook'u

http://polter.pl/Niecodziennik-MKK-n39085
http://ziniol.blogspot.com/2013/09/patronujemy-niecodziennik-mkk.html

2012

Monografia POLSKI KOMIKS KOBIECY

Red. Kinga Kuczyńska,
wyd. Timof Comics
Warszawa 2012,
(str. 150-152)

W antologii, na ponad 300 stronach, udało się zgromadzić prace 40 autorek - znanych i mniej znanych. Część monograficzna opisuje fenomen, jakim jest polski komiks kobiecy. Najwięcej miejsca zostało poświęcone w niej współczesności – temu co działo się po 1989 roku, ale historia komiksu kobiecego sięga aż do lat 30. XX wieku. Zaprezentowane zostały sylwetki najważniejszych autorek tworzących od lat 90., takich jak Agata Nowicka, Aleksandra Spanowicz, Sylwia Resteckia i Joanna Sanecka, czy Joanna Karpowicz, przybliżony został rynek współczesny, w tym komiks feministyczny i internetowy. Antologia ta to doskonała książka, z którą każdy może zacząć przeszukiwanie polskiego rynku komiksu w poszukiwaniu tworzących na nim autorek komiksów.

http://ziniol.blogspot.com/2012/09/patronujemy-polski-komiks-kobiecy.html
http://www.timof.pl/timof-nowosci-pl.html

Antologia komiksu zielonogórskiego „30”

W pierwszej antologii zielonogórskiego komiksu znalazły się prace 15 artystów. Tematem zbioru, wydanego na jubileusz Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra, jest liczba 30, jej rola w kulturze, historii i codziennym życiu. W zeszycie znajdą się historie komiksowe z różnych gatunków i każdy znajdzie tu coś dla siebie - od opowieści fantasy, po hard SF, od polskich superbohaterów po związki damsko-męskie i humorystyczny komiks kobiecy. Do udziału w projekcie udało się zaprosić najciekawszych i najbardziej znanych twórców komiksowych związanych z Zieloną Górą - wśród nich m. in. Martynę Krutulską-Krechowicz, Olafa Ciszaka, Marcina Ponomarewa, Szymona Teluka i Igora Myszkiewicza.

http://www.incal.com.pl/30.html

GRIN ZIN (nr 1) czasopismo kulturalne

Propozycja niezależnej przestrzeni stworzonej przez studentów, absolwentów i wykładowców Instytutu Sztuk Wizualnych w Zielonej Górze, dla różnego rodzaju aktywności twórczej. Zgodnie z intencją autorów „Grin Zin” dąży zdecydowanie ku sztuce, ale chętnie obejmie również szerokie spektrum ludzkiej aktywności, od filozoficznych abstrakcyjnych tematów, po komentarze codziennych problemów, intymnych, przepełnionych emocjami i skłaniających do interakcji. "Grin ZIN" z założenia jest pismem ambitnym o ciekawej formie, krytycznym i zaangażowanym.

http://www.isp.uz.zgora.pl/grinzin/GrinZin.swf